NSU-Watch NRW’nin kuruluş amacı

0

NSU’nun deşifre oluşunun ve NSU saldırı ve cinayetlerinin ortaya çıkmasının ardından geçen üç yıl sonunda, nihayet Kuzey Ren-Vestfalya’da (NRW) da bir NSU Meclis Araştırma Komisyonu (MAK) oluşturulabildi. Bu komisyonun çalışmalarını eleştirel bir bakışla izlemek amacıyla, ırkçılık ve faşizm karşıtı çalışmalar yürüten bazı kişiler ve sivil toplum inisiyatifleri NSU-Watch projesinde bir araya geldiler.

Federal Meclis’te, Thüringen, Saksonya ve Bavyera’da oluşturulan araştırma komisyonları, MAK’ların çalışmalarının, tarafsız gözlem ve dokümantasyona şiddetle gereksinim gösterdiğini ortaya koymuş bulunuyorlar. Beate Zschäpe, Ralf Wohlleben, Holger Gerlach, Andre Eminger ve Carsten Schultze hakkında Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde açılan ve hala devam eden davada da görüldüğü gibi, medyanın büyük kesiminin ilgisi, çoğu kez kısa bir süre sonra azalıyor ve belki yalnızca sansasyonel ifadelere ve alanlara yönelik kalıyor. Ne var ki, bu durumda konunun bütünü gözden kaçıyor; birçok konu başlığı, ifade ve olay akışı, kamu tarafından alıngılanmıyor veya algılanamıyor. Bu nedenle biz, araştırma komisyonundaki bütün faaliyetlerin detaylı olarak kayda geçirilmesini, konuya ilgi duyan herkesin bilgilendirilip fikir sahibi olması bakımından önemli buluyoruz.

Biz, MAK’nın kamuya açık toplantılarına katılacağız ve bu toplantıların içeriklerini mümkün olan en seri şekilde internette özetleyip, topluma sunacağız. Bu yolla kapsamlı bir dokümantasyon oluşturacağız. Bunun yanı sıra, kapasitemizin yettiği ölçüde, Neonazi çevresinin gelişimi ve yapısı ile devletin bu çevreye yönelik tutumu hakkında bildiklerimizi ve analizlerimizi açıklayacağız.

Öte yandan, bu çalışma sürecinde sadece Neonazi çevresini gözlemlemekle yetinmeyeceğiz. Anayasayı Koruma Teşkilatlarının, özellikle Kuzey Ren Vestfalya Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın ve Federal Kriminal Dairesi’nin oynadıkları roller bugüne kadar açığa kavuşmamış bulunmaktadır. Anayasayı Koruma Teşkilatları problemin bir parçasını oluşturmaktadırlar. Onların, olayı aydınlatmaktan geri durmaları, konunun aydınlanmasını açıkça engellemeye kadar gitmektedir. Polisin ve savcılığın olaydaki rolleri de eleştirel bir bakış açısıyla mercek altına yatırılmak zorundadır.

Devlet makamlarının, NSU örgütü kurbanı olan Dortmundlu Mehmet Kubaşık’ın yakınlarına, Köln Probsteigasse’deki ve Keupstrase’deki bombalı saldırıların kurbanlarıyla Keupstrasse sakinlerine uyguladıkları muameleyi göz önüne aldığımızda, olayı bir “polisiye hata” olarak niteleyebilmemiz olanaksızdır. Devlet yapısına yerleşmiş ırkçılığın da irdelenip, tartışılması gerekmektedir. Bizim amacımız, NSU terörünün mağdurlarına, onların davalarına, taleplerine ve bakış açılarına destek vermek, onların seslerini bütün topluma duyurabilmelerini sağlamaktır.

NSU-Watch NRW, Münih’te görülen ceza davasının dokümantasyonu amacıyla oluşturulmuş bulunan NSU-Watch (www.nsu-watch.info) girişimine üye bir örgüttür.

NSU-Watch NRW

– Kuzey Ren – Vestfalya’daki Meclis Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını gözlemler, eşlik eder ve dokümantasyonunu yapar.

– Kendi protokollerini ve makalelerini yayınlar.

– NSU konusunda bağımsız araştırmalar yapar.

– Personel, mali, siyasal ve örgütlenme bakımından bağımsız bir projedir.

İletişim:
E-mail:nrw@nsu-watch.info
Twitter: @nsuwatch_nrw

Share.

About Author

Leave A Reply